LNMA piedalās CEETTAR patstāvīgās mežsaimniecības komitejas sanāksmē

kalendārs

October 2021
M T W T F S S
« Jul    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

31 / 03 / 2017LNMA piedalās CEETTAR patstāvīgās mežsaimniecības komitejas sanāksmē

IMG_2491

Šī gada 29. martā LNMA izpilddirektors Artūrs Bukonts piedalījās Eiropas Lauksaimniecības un mežsaimniecības kontraktoru konfederācijas* (The European Confederation of Agricultural, Rural and Forestry Contractors - CEETTAR) Mežsaimniecības komitejas sanāksmē, kas norisinājās organizācijas galvenajā birojā, Briselē. Sanāksmē piedalījās arī Zviedrijas, Somijas, Francijas, Beļģijas, Dānijas un Portugāles mežsaimniecības kontraktoru pārstāvji.

 

 

Sanāksmes ietvaros tika pārrunāti sekojoši jautājumi:

1. Ilgtspējīgi iegūta biomasa.

Pārskatot atjaunojamo energoresursu direktīvu, parādījies piedāvājums noteikt prasības meža biomasas ieguvei:

a)      Koksne noteiktā teritorijā tiek iegūta saskaņā ar atļauju;

b)      Nocirstajās platībās tiek veikta meža atjaunošana;

c)       Tiek aizsargātas augstas vērtības teritorijas, tai skaitā mitrzemes un kūdrāji;

d)      Tiek minimizēta mežizstrādes ietekme uz augsnes kvalitāti un bioloģisko daudzveidību;

e)      Koksnes ieguves apjoms nepārsniedz ilgtermiņa meža ražošanas kapacitāti.

 

LNMA skatījumā šie kritēriji ir pārāk neprecīzi, turklāt to vienāda piemērošana visās ES dalībvalstīs nav saprātīga. Latvijas situācijā īpaši bīstams ir “C” kritērijs, kas, attiecīgi interpretējot, var nozīmēt, ka meža biomasu nevarēs iegūt mežos, kuru augsnes tips ir mitrzeme vai kūdrājs, turklāt, nav skaidri definētas arī “augstas vērtības teritorijas” – praktiski jebkuru meža nogabalu var šādi dēvēt.

Pēc LNMA iniciatīvas, CETTAR, sadarbojoties ar Eiropas zāģētavu organizāciju,kā arī ar valsts un privāto mežu īpašnieku asociācijām, veidos kopīgu pozīciju, aicinot nenoteikt tādas prasības meža biomasai, kas nav skaidri definētas un izmērāmas. CETTAR uzsver, ka meža biomasa pēc savas būtības ir blakusprodukts, kura realizācijai uzlikt papildus ierobežojumus nav loģiski – tas nekādi neietekmē ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu, jo, ja potenciālajā cirsmā ir kvalitatīvs zāģbaļķis vai finierklucis, tā tiks izstrādāta arī tad, ja būs ierobežota iespēja biomasas realizācijai. Respektīvi – enerģētikas politikai nebūtu jāregulē meža nozares politika.

 

2. “Lielie dati” jeb Big Data

Zviedrijas un Somijas mežsaimniecības kontraktoru skatījumā ir nepieciešams definēt kam pieder tie dati, kurus var iegūt no meža mašīnām – pakalpojumu sniedzējam, klientam vai varbūt tehnikas ražotājam? Zviedrijas un Somijas kolēģi vēlas sagatavot vadlīnijas, kas noteiktu datupiederību un to izmantošanas kārtību. Tāpat nākotnē tiks diskutēts par to, kā šos datus vēl labāk izmantot, lai padarītu pakalpojumu sniedzēju un klientu sadarbību ērtāku, efektīvāku un kvalitatīvāku.

 

3. Darbs pie nacionālo FSC meža apsaimniekošanas standartu izstrādes.

Klātesošie valstu pārstāvji informēja par darba gaitu katrā no valstīm. Praktiski visās pārstāvētajās valstīs process virzās lēni un sarežģīti, tā gala rezultāts vēl nav prognozējams. Zviedrijas mežsaimniecības pakalpojumu sniedzēju pārstāvji informēja, ka šogad kā organizācija plāno izstāties no FSC.

 

*- CEETTAR ir vienīgā Eiropas līmeņa organizācija, kas pārstāv mežizstrādes, apaļo kokmateriālu pārvadājumu un šķeldošanas pakalpojumu sniedzēju intereses Eiropas Savienības institūcijās, kā arī citās nevalstiskajās organizācijās, kā piemēram – Eiropas Valsts mežu asociācijā, Eiropas zāģētavu organizācijā u.c. Tā ir dibināta 1961. gadā un šobrīd pārstāv aptuveni 150 000 uzņēmumu, kas kopā nodarbina ap 600 000 darbinieku (t.sk. lauksaimniecības kontraktori un to darbinieki).

Atpakaļ